عروسک نامه (سرزمین کودکی)

آنچه در زیر می‌خوانید، شرحی است از یک ماجرا به قلم شفق متولی.

اما ماجرا چیست؟ ماجرا، داستان پروژه‌ای است به نام " محیط زیست،کودک،فوتبال" که شرح بیشتر آن را می‌توانید در صفحه "جناب آرش نورآقایی" مطالعه کنید.

در گروه بیشه نیز، از چندی پیش و با همفکری بنده و شفق متولی عزیز، جریانی شکل گرفت به نام "سرزمین کودکی" این جریان، نامش در ابتدا "محیط زیست و کودک" بود و بعدها و با تعاریف بیشتر و دقیق‌تر از اهداف، تغییر عنوان پیدا کرد. اما فارغ از نام، آنچه در این جریان مدنظر است، عبارتست از:

-         بازیابی خاطرات ذهنی و عینی ما از کودکیمان و سرزمینمان (از کودکیمان بنویسیم)

-         سعی در ایجاد شرایط به نحوی که کودک امروز بتواند خاطراتی مبتنی بر سرزمینش داشته باشد (سرزمین کودکی)

-         تعریف و ساماندهی مسیر تفکری مربیان و معلمان بر مبنای تعلقات سرزمینی و زیست محیطی (هدفمندسازی تدریس)

در یک ماه گذشته، بارها جلسات و گفتگوهایی بر محورهای فوق صورت گرفت و اتفاقاتی رخ داد که امیدواریم اخبار خوشی از آن‌ها برای سایر اعضای گروه به همراه داشته باشد.

اما در این راه، دو دوست عزیز به ما کمک شایانی کردند که امروز نیز در کنار ما گام برمیدارند. پوریا و پارسای متولی عزیز.

آنچه شفق متولی طی متن-نگاره‌ی خود به شرح آن پرداخته، مربوط است به:

 

من همیشه فکر کردم که آدم باید برای چیزی که دوست داره زحمت بکشه،دنبال فکراش بدوه و از فکرای خوب بقیه حمایت کنه نه بخیلی...اگرچه اغلب به این قیمت تموم می شه که تو می شینی و احساس تحقیر شدگی و مصرف شدگی می کنی ولی به هر رو هنوز از رو نرفتم.... و علاوه بر اون،همیشه هم فکر کرده ام که زندگی کوتاه ست و ما همیشه وقت نداریم....پس هر جا که شده یه کوره وقتی باز کرده ام و آنچه که به ذهنم رسیده ،تبدیل به خروجی کرده ام و جا برای اتفاقهای تازه باز شده.الان هم همین قصه ست...می خوام بگم...بنشینید و این برگه هارو نگاه کنید و لطفا بنویسید ،از حستون،از توقعتون ،پیشنهادتون ....،یک ایده خوب برای در جریان موندن احتیاج به تغذیه خوب داره...شمام از بچه گی ها و اسباب بازی ها و .... به این بهانه بنویسید...ما تا خودمون خوب تماشا نکنیم ،هیچ چیزی نمی تونیم خوب ببینیم.اگر این ایده پشتش یه تیم استخوندار فنّی با برنامه باشه حتما از پوست جهان سومیش می یاد بیرون و می درخشه،شایدم حرفهای شما ایده های تازه تری بهشون داد.دست کم می تونیم دل خوش کنیم تو این گروه ما تمرین کردیم،بدون هیچ چشم داشت فردی ای،از یه فکر خوب در همین حدی که هستیم حمایت کنیم .

 این مطلبی از وبلاگhttp://www.bishegroup.blogfa.comاست که درباره ی کار محیط زیستی تمام محیط زیست دوستان من،شفق وپارسا وتقریبأ نصف ایران تعریف کرده .

/ 3 نظر / 26 بازدید
شفق

مرسی پوریا از اطلاع رسانیت.همونطور که پوریا هم گفته لینک اصلی پست http://www.bishehgroup.ir/post/24 و فایل ضمیمه هم قابل دانلود.از همه دوستانی که لطف می کنن زمان می زارن و می خوننش ،ممنون می شیم مارو از نظراتشون مطلع کنن.در ضمن اگه از گروههای دیگه ای هم خبر دارن که فعالیتهای مشابهی دارن به ما بگید...."اتحاد رمز پیروزیست"

نا معلوم

چه کار خوبی است پوریا باید به جای این که هیت همراه می شدی بقیه هیت همراه تو بشن.

سیدمحمدرضا اعتصامی

سلام. مرسی پوریا خان متولی. هم از بابت نقل مطلب و هم از بابت تذکری که نسبت به پست ما در بیشه دادی. خسته نباشید و موفقیت نصیبتان باد